Newsweek: Miliony kobiet umierają w wyniku zabiegów sterylizacji

„Sterylizacja zamiast antykoncepcji. Miliony Hindusek co roku poddaje się sterylizacji, polegającej na podwiązywaniu jajowodów. Masowy wśród ubogich kobiet zabieg prowincji doprowadziła do tragedii” – donosi Newsweek.

„Gorączka, spadek, ciśnienia, wymioty. To objawy zakażenia po zabiegu sterylizacji, po którym pacjentki wypuszczane są często od razu do domu. W obozie sterylizacyjnym nie ma czasu i miejsca na ich pielęgnację czy badania. Zwalniają łóżko, na ich miejsce przychodzą kolejne Hinduski, które nie chcą już mieć dzieci, a dzięki poddaniu się zabiegowi mają szansę zarobić kilkadziesiąt złotych” – czytamy w internetowym wydaniu tygodnika.

„Pośpiech, niechlujstwo i brudne narzędzia doprowadziły w ubiegłą sobotę do śmierci 14 kobiet i ciężkich powikłań u 60 pacjentek w stanie Chhattisgarh. To efekt pracy „eksperta” dra R. K. Gupty, który w ciągu 6 godzin, jedynie z pomocą asystenta, podwiązał jajniki 83 kobietom. To dwa i pół raza więcej zabiegów niż zezwala prawo hinduskie. Chirurg został w środę aresztowany pod zarzutem zabójstwa, ale jego stachanowskie aspiracje spowodowały, że rząd zaczął się przyglądać warunkom panującym w obozach sterylizacji” – pisze gazeta.

Więcej tutaj

Powrót