Newsweek: O wyższości długopisu nad komputerem

„Ręczne pisanie ma dobroczynny wpływ na mózg. Usprawnia pamieć, sprzyja kreatywności. A do tego to jedna z niewielu rzeczy, dzięki której jesteśmy unikalni” – informuje Newsweek.

„W ubiegłym tygodniu rząd Finlandii podjął odważną decyzję. Zarządził, że stopniowo, od dziś do końca 2016 roku, fińskie szkoły będą odchodzić od nauki ręcznego pisania. – Rezygnujemy jednak tylko z uczenia pisma łączonego, w którym wszystkie litery wyraźnie są ze sobą scalone, na rzecz liter bardziej zbliżonych do drukowanych, łatwiejszych do napisania – tłumaczy Kajta Anttila z agencji informacyjnej FinnFacts.

Jednocześnie Finowie zwiększą nacisk na naukę pisania na komputerze. Fińscy uczniowie, zamiast ślęczeć godzinami nad perfekcyjnym łączeniem literek, będą uczyć się szybkiego pisania na klawiaturze przy użyciu tabletów” – przypomina tygodnik.

(…)

„Neurobiolodzy ostrzegają jednak by rząd fiński nie poszedł za daleko. Pisanie ręczne ma ogromny wpływ na mózg, a całkowita rezygnacja z niego nie przyniesie dzieciom korzyści. Pisanie długopisem usprawnia nie tylko rękę, lecz akże myślenie, twierdzi prof. Virginia Berninger z University of Washington, za pomocą funkcjonalnego rezonansu magnetycznego (fMRI) zaobserwowała, że ręczne pisanie mocniej aktywuje rejony czołowej kory mózgowej, odpowiedzialne za pamięć i przyswajanie nowych informacji. Ma o odbicie w pracach dzieci.

Uczona poprosiła uczniów drugiej, czwartej i szóstej klasy szkoły podstawowej o napisanie krótkich wypracowań ręcznie lub na komputerze. Potem przeanalizowała je wraz z metodykami. Okazało się, że prace napisne długopisem były bardziej kreatywne, a użyte w nich słownictwo bogatsze” – informuje Newsweek.

„Pisanie ręczne znakomicie wspomaga również pamięć. Pomaga zapamiętać wykład, a napisanie ściągawek jest fantastyczną metodą na przygotowanie się do klasówki o czym wie każdy uczeń czy student. Natomiast informacje zanotowane za pomocą klawiatury zatrzymują się w głowie krócej niż zapisane długopisem” – czytamy w tygodniku.

Autor tekstu: Katarzyna Burda

Tekst w całości: Tygodnik Newsweek, nr 49/2014r 1-7.12.14

Komentarz maamooo.pl: blisko mi do cytowanych naukowców. Mój komentarz do informacji z zeszłego tygodnia znajdziecie tutaj

Powrót